28 Mayıs 2024
ATIK ÜRÜNLER 20 KIZA BURS OLACAK

Diyarbakır'da Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından atık koza ve derilerden yapılan ürünlerin geliri üniversitede okuyan 20 kız öğrenciye ulaştırılacak.

28 Mayıs 2024

Diyarbakır'da Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından atık koza ve derilerden yapılan ürünlerin geliri üniversitede okuyan 20 kız öğrenciye ulaştırılacak.

 

Diyarbakır'da Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından atık koza ve derilerden yapılan ürünlerin geliri üniversitede okuyan 20 kız öğrenciye ulaştırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 2017'de başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında, geri dönüşüm kültürünün yaygınlaştırılması için ülke çapında çalışmalar yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile Deniz Feneri Derneği arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen "İyilik Okulu Projesi" kapsamında Diyarbakır’daki Kayapınar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından tarih öğretmenleri Ferda Salık koordinatörlüğünde "Sıfır Atık İyilik Hareketi Projesi" hazırlandı.

Sıfır Atık Atölyesi kuruldu

Okulda proje kapsamında inşaatta kullanılan atık ahşap malzemelerin geri dönüştürülmesi ile hazırlanan Sıfır Atık Atölyesi kuruldu. Burada yapılan atık koza ve deriden yapılan ürünlerin geliri 20 üniversiteli kıza burs olacak. Atölyede, girişimci kadınların gönüllü olarak eğitim ve malzeme desteği sunduğu öğrenciler, atık ipek kozası ve derileri çeşitli ürünlere dönüştürüyor. Düzenlenen kermeste satışa sunulan ürünlerden elde edilen gelir, eğitimlerine katkı sağlaması için 20 üniversiteli kız öğrenciye ulaştırılacak. 

Atık kağıt geliri Gazze’ye 

Proje Koordinatörü Ferda Salık, okulların iklim değişikliğiyle mücadeledeki önemine dikkat çekerek; okul, iş yerleri ve evlerde her gün tonlarca atığın açığa çıktığını, bu atıkların azaltılması ve geri dönüştürülmesi için örnek çalışmalar yaptıklarını aktardı. "Sınıflar Arası Ödüllü Atık Kağıt Toplama Yarışması" yaptıklarını ifade eden Salık, öğrencilerin geri dönüşümden elde edilecek gelirin iyiliğe dönüştürüleceği duyurusunun ardından daha da gayret gösterdiğini söyledi. Geri dönüşüm için öğrenciler tarafından toplanan yaklaşık 4 ton atık kağıttan elde edilen gelirin ise Türk Kızılay Diyarbakır Şubesi aracılığıyla Gazze'ye gönderdiklerini kaydetti.

Sıfır atığa ipeksi dokunuş

Öğrencilere öğrendiklerini uygulayabilecekleri bir ortam sunmak için tamamı geri dönüşümden oluşan "Sıfır Atık Atölyesi" acıktıklarını ifade eden Salık, kadın girişimcilerin de atık malzemelerle çalışmaya katkı sunduğunu ve öğrencilere eğitim verdiğini belirtti. Salık sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye'de ipeğin yarısından fazlası Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde üretiliyor. Sıfır atığa ipeksi bir dokunuş yapmak istedik. Kadın girişimcilerimizle atık kozalardan ürünler elde etmeye başladık. Bu ürünlerin satışından elde edilecek gelir üniversiteli kız öğrencilerimize eğitim desteği olacak. Öğrencilerimiz burada doğa ve insana iyilik yapıyor. Birçok okulun bu çalışmaya dahil olmasını, daha çok insana ulaşmayı ve doğaya daha çok iyilik yapmayı amaçlıyoruz.

Kozalardan takılar yapılıyor

İpek kozası dekoratif el sanatları eğitmeni Özlem Can ise atık ipek kozası ve emeğiyle projede yer aldığını söyledi. Delinmiş ya da kirlenmiş fabrikada iplik yapımında kullanılamayan atık durumundaki kozaları uzun süredir biriktirdiğini anlatan Can, bu kozalardan kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, taç, bebek ve gelin aksesuar, çiçek ile Türk bayrağının da bulunduğu çeşitli ürünler yaptıklarını aktardı. Can, "Özellikle kızlarımızın eğitimi için atık kozaları değerlendirebilmenin mutluluğunu yaşıyorum" ifadelerini kullandı.

Atık deriden aksesuar

Girişimci Zeynep Batal da sahibi olduğu atölyede deriden ürünler ürettiklerini belirtti. Üretimlerinden küçük deri parçalarının atık durumuna geldiğini ve bunları değerlendirmek için vakit bulamadıklarını dile getiren Batal, "Böyle bir projede yer almak benim için gurur verici. Vakit buldukça buraya gelip öğrencilerle çalışıyoruz. Çok güzel işler çıkardık" ifadesini kullandı. Atık derilerden, anahtarlık, bozuk para cüzdanı, kartlık, gözlük kabı ve küçük çanta gibi ürünler yaptıklarını ifade eden Batal şöyle konuştu: Atıklarımızın çöpe gitmemesi manevi olarak bizi rahatlatıyor. Bunların satışından elde edilecek gelirin genç kızlarımıza burs olması bizi mutlu ediyor.

Hiçbir şeye çöp diye bakmıyorum

Atölyedeki çalışmalara katılan 9. sınıf öğrencisi Ecrin Irmak Koca da çalışmadan elde edilecek gelirin ihtiyaç sahibi öğrencilere gitmesinin motivasyonlarını daha da artırdığını dile getirdi. Koca, "Hiçbir şeye artık 'çöp' diye bakmıyorum, her şeyi geri dönüştürmeye, bunu çevremdekilere ve aileme yansıtmaya çalışıyorum" dedi. 9. sınıf öğrencisi Nurşin Duman, aldığı eğitim ve sosyal medyadan her şeyin çöp olmadığının farkında olduğunu fakat projeyle bu farkındalığının daha da arttığını belirtti. Okul Müdürü Yıldız Özateş ise atölyede bugüne kadar güzel çalışmalar yapıldığını dile getirerek, öğretmen, öğrenci ve okul personelinin canla başla çalıştığını, öğrencilerin proje sayesinde çevre duyarlılığı elde ettiğini aktardı.

HABER GÖRSELLERİ

Paylaş

DİĞER HABERLER