60 YIL SONRA BULUŞTULAR

60 YIL SONRA BULUŞTULAR

04 Ekim 2018

İlk açılan imam hatip liselerinden mezun olan isimler, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği organizasyonuyla Bursa’da biraya geldi. 7 okulun ilk mezunlarının katıldığı, “60. Yıl Vefa Gecesi” programında bir konuşma yapan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “Açtığınız o yolda aşkla, heyecanla ve umutla yolumuza devam ediyoruz. Bizler bu umudumuzu sonuna kadar muhafaza edeceğiz” dedi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği ve Bursa İmam Hatipliler Derneği (BİHMED) tarafından organize edilen “Öncülerle 60. Yıl Vefa Buluşması” programı 1-5 Ekim tarihleri arasında Bursa İnegöl’de bulunan Oylat Kaplıcalarında gerçekleşiyor. Vefa Gecesi ise İnegöl Belediyesi Spor Salonu’nda yapıldı.

7 imam hatibin mezunları

Geceye 1951 yılında Türkiye’de yeniden açılan 7 imam hatibin 1958 yılında mezun olmuş ilk öğrencileri katıldı. İstanbul, Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Kahramanmaraş ve Isparta’dan mezun olan ilk isimlerin yanısıra, geceye Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, İnegöl Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, ÖNDER eski Genel Başkanı İbrahim Solmaz, Genel Başkan Yardımcıları İsmail Çakır, Demet Tezcan, Genel Başkan Danışmanı Sabri Otağ, Ankara Temsilcisi Enes Şişman ve Yönetim Kurulu üyeleri iştirak etti.

Gençlerimiz yeni medeniyetin öncüleri olacak

Program Cem Sultan AİHL Öğrencisi Alper Üsküplü’nün Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. ÖNDER ve imam hatip tanıtım filmlerinin gösterimiyle devam eden programda ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu da bir selamlama konuşması yaptı. “Her birinizin ellerinden öpüyorum. Rabbim sizin açtığınız yoldan nice güzel hizmetler yapmayı bizlere nasip etsin” diyen Bekiroğlu, nasıl ki, 28 Şubatlarda ve 15 Temmuzlarda vazgeçmeyip üzerlerine düşeni yaptılarsa bundan sonra da bu umudu sonuna kadar muhafaza edeceklerini söyledi. Eksikliklere, hatalara çok fazla takılmanın asıl hedeften uzaklaştıracağını belirten Bekiroğlu, “Sizin o öğrencileri yetiştirdiğiniz dönemde imam hatiplilerin gün gelecek bu ülkede önemli işler yapacağına olan inancınızı siz ifade etmiştiniz, Allah’a şükür bu gerçekleşti. Biz şimdi şuna inanıyoruz bugün ilgilendiğimiz gençler sadece Türkiye’de değil bütün İslam dünyasında ifrattan-tefritten uzak çok güzel işlere önderlik, öncülük ve imamlık yapacaklar. İnsanlığa yönelik yeniden inşa edilecek medeniyetin de öncüleri olacaklar” diye konuştu.

Torunumun torununun imam hatibe gittiğini görmek istiyorum

İlk mezunlar adına Konya İmam Hatip Lisesi 1958 yılı mezunu olarak bir selamlama konuşması yapan Prof. Dr. Hayrettin Karaman da, “Biz imam hatipliler olarak kervanbaşı Allah’ın sevgilisi olan bu kervanın devamı olmak istiyoruz. Bu nasıl olur? Kaybolmuş nesilleri, ümmetin kayıp çocuklarını tekrar dinimize ve medeniyetimize kazanmakla olur” dedi. 60 yıldır bu yolda olduklarını belirten Karaman sözlerini şöyle sürdürdü: Şu tabloya bakın, bu bile ümit vermeli insanlara. Allaha şükür torununun çocukları imam hatip mekteplerine gidenler var, inşallah torunumun torununun da imam hatibe gittiğini görmek için yaşamak isterim. Onlar bu zamanın olması gereken çocukları ve imam hatiplileri, biz de kendi zamanımızın. Birini diğerinden üstün görmüyorum.

Bizim için yıldız oldunuz

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da konuşmasında ilk mezunlara seslenerek, “Biz sizlerin yazdığınız eserlerle yetiştik. Bize hep sizi örnek gösterdiler, imam hatipli olacaksanız öyle olun diye. Bu ufkumuz hiç kaybolmadı. Bizim için yıldız oldunuz” dedi. Bugün 1645 imam hatip lisesi, 3 bin 167 imam hatip ortaokuluyla toplam 5 bin 202 imam hatip okulu olduğu bilgisini veren Yılmaz, 505 bin lisede, 763 bin ortaokulda, 131 bin açık lisede, 10 bin çok programlı lisede olmak üzere olmak üzere 1 milyon 411 bin imam hatip öğrencisinin olduğunu söyledi. Yılmaz, “Biz bu sayıların içinde niteliği niceliğe kurban etmeyelim dedik. Biz keyfiyeti ihmal etmeden kemiyeti merkeze alan bir çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Bu yolun yolcusunu çoğaltmak görevimiz

Programa ev sahipliği yapan Bursa İmam Hatipliler Derneği (BİHMED) Başkanı Kadir Oruç ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: Her geçen gün bu yolun yolcusunu çoğaltmak görevimiz oldu. Bugün Bursa’da 154 imam hatip okulunda öğrencilerimiz eğitim ve öğretime devam ediyor. Öncüler olarak bu davete katılmanız hepimizi çok mutlu etti, teşekkür ediyorum.

Öncülere Vefa Programı, ilk imam hatip mezunlarından 7 ili temsilen çeşitli isimlere plaketlerin verilmesiyle son buldu.