ÖNDER İL BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

ÖNDER İl Başkanları toplantısı Ankara’da yapıldı. Geçtiğimiz yılın değerlendirilmesi ve önümüzdeki dönem yapılacakların gündeme alındığı toplantıda, 9 il başkanına da ÖNDER İl Temsilciliği verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde 11 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantı, ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal’ın konuşmasıyla başladı.

İmam hatipler ulaşılabilir olmalı

Yeni dönemde de eğitim ve imam hatiplerle ilgili çalışmalara imza atacaklarını belirten ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, imam hatip ortaokullarının yaygınlaşması ve her mahallede, ulaşılabilir mesafede imam hatip ortaokulunun bulunması gerektiğine dikkat çekti. İmam hatipli öğrencilerin niteliğinin artırılması için derneklerin çalışmalarını artırması ve tüm okullara yaymasını isteyen Çal, yerel sorunlara yerel çözümler üretilmesi gerektiğini söyledi. Çal, “Ülkemiz ve bölgemizdeki orta ve uzun vadede çıkabilecek sorunlara çözüm üretme noktasında imam hatiplere ve ÖNDER camiasına büyük sorumluluk düşüyor. Bu, hepimizin görevi” diye konuştu.

Gençlik başkanları çalışması

ÖNDER Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Köse ve Sinan Özyurt’un birer konuşma yaptığı toplantıda daha sonra il başkanları değerlendirme ve taleplerini aktardı. Toplantıda 4 ana gündem maddesi üzerinde duruldu. Teşkilatların kurumsallaşmasının tamamlanması istenirken, gençlik çalışmalarının kurumsallaşması, her ilde, ilçede ve okulda gençlik başkanlarının belirlenmesi ve aktif hale getirilmesi gerektiği belirtildi. Ortaöğretim Tasarımı kapsamında imam hatiplerin geleceğinin konuşulduğu toplantıda, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı kayıt döneminde ortaokul ve liselere öğrenci yönlendirme amaçlı yapılacak çalışmalar istişare edildi.

9 yeni temsilci

Toplantı sonrasında Türkiye genelindeki 9 il başkanına temsilcilik verildi. Temsilcilik verilen isimler şunlar: Kadir Oruç (Bursa İmam Hatipliler Derneği), Ali Küçükkeskin (Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği), Ayhan Boyraz (Çorum İmam Hatipliler Derneği), Mehmet Çolak (Hatay İmam Hatipliler Derneği), Mehmet Sarı (Karaman ÖNDER İmam Hatipliler Derneği), Hüseyin Duman (Sivas İmam Hatipliler Derneği), Zekeriya Uçar (Zonguldak ÖNDER İmam Hatipliler Derneği), Adem Aldemir (Mersin ÖNDER İmam Hatipler Derneği), Cemil İlbaş (Erzurum İmam Hatipliler Derneği).