ÖNDER İL BAŞKANLARI TOPLANTISI YAPILDI

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği İl Başkanları toplantısı Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

2 gün boyunca süren toplantıya Türkiye’de 81 ilden gelen il başkanları katılım gösterdi. İmam hatip mezun derneklerinin yaptığı çalışmaların ve faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıda, koordinatörlük sistemi kaldırıldıktan sonra ÖNDER’in il ve ilçelerdeki teşkilat yapısının nasıl olacağına dair istişareler de yapıldı.

Mezun derneklerin 2016 yılı faaliyetlerinin değerlendirilmesinin yanı sıra 2017 faaliyet planlamasının da yapıldığı toplantıya Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, ÖNDER Başkanlar Kurulu Üyeleri İbrahim Solmaz, Süleyman Erdemir, Hüseyin Korkut ve ÖNDER Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Toplantıda derneklerin 2016 yılı faaliyetlerinin değerlendirilerek 2017 faaliyetlerinin de planlanması yapıldı.  Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, il başkanlarına yaptığı konuşmada derneklerin projelere dair yaptıkları çalışmaları artırmalarını tavsiye etti.  Projelerin yaygınlaştırılması ve çoğaltılması gerektiğini vurgulayan Boynukalın, özellikle mezun derneklerinin bu konuda doğan ihtiyacı ve eksiği gidermek üzere proje yazımını önemsemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yaptığı konuşmada müfredattaki değişimin yanı sıra imam hatiplerdeki nitelik ve nicelik meselesine değindi.

26  İLE TÜZEL ÜYELİK BELGESİ

3 farklı oturum şeklinde gerçekleşen il başkanları toplantısında, mezun derneklerin çalışma ve faaliyetleri başta olmak üzere pek çok konu masaya yatırıldı. Referandum başta olmak üzere ülke gündemini yakından ilgilendiren konularda derneklerin nasıl bir çalışma içinde olmaları gerektiği ve neler yapmaları gerektiğine dair istişareler yapıldı.  

Derneklerin resmi yapıları, yönetim kurulları, kapasite artırılması ile ilgili konular da il başkanları toplantısında gündeme geldi. Resmi işlemlerle ilgili hizmet içi eğitim meselesi,  proje yazma,  ÖNDER’e ait yurtların çalışmalara sağlayacağı katkılar ve kamu kurumları ile ilişkilere dair sorular ve görüşler değerlendirildi.

İl Başkanları toplantısı, il dernekleri arasında tüzel üyeliklerini tamamlayan 26 ile belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.