19. İMAM HATİPLİLER KURULTAYI SİVAS’TA

19. İMAM HATİPLİLER KURULTAYI SİVAS’TA

28 Haziran 2022

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği İmam Hatipliler Kurultaylarının 19.’su Sivas’ta yapılacak. Sivas İmam Hatipliler Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirilecek kurultaya Türkiye genelindeki tüm il ve ilçe imam hatip dernek başkanları iştirak edecek.

19. İmam Hatipliler Kurultayı, 2-4 Eylül 2022 tarihlerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde gerçekleştirilecek. 81 il ve ilçe derneklerinin katılımıyla düzenlenecek kurultayda eğitimciler, akademisyenler ve STK temsilcileri yılın değerlendirmesini yaparak önümüzdeki dönemin planları üzerinde duracak. Yılın en büyük organizasyonu olan programı, Türkiye genelindeki imam hatip dernekleriyle sürekli temas halinde olan ve çalışmalar yürüten ÖNDER Teşkilatlanma Komisyonu yürütüyor.

Hazırlık çalışmaları başladı

Kurultayın hazırlık çalışmaları çerçevesinde Sivas İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hüseyin Duman’ı ziyaret eden ÖNDER Genel Sekreteri Seçkin Koç, Genel Başkan Yardımcıları Sabahattin Yamak, İslam Şensöz, Resul Çiftci ve Yönetim Kurulu üyesi Ekrem Erdem şehirde bazı temaslarda bulundu. Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ı ziyaret eden ekibi kurultay geleneği, süreci ve organizasyon konusunda istişarelerde bulundu. ÖNDER ekibi, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç ile de bir araya geldi.

Her yıl bir şehirde yapılıyor

İlk yola çıktığı 2005 yılından itibaren her yıl bir imam hatip derneği ev sahipliğinde farklı bir şehirde yapılan kurultayın ev sahipliğini bu kez Sivas İmam Hatipliler Derneği üstleniyor. 600 il ve ilçe derneği temsilcilerinden oluşan yaklaşık 1500 kişilik bir katılımla gerçekleştirilen kurultaylar daha önce de Aksaray, Malatya, Antalya, İzmir, Kahramanmaraş imam hatip dernekleri ev sahipliğinde bu şehirlerde gerçekleştirilmişti.

Yılın şiarı da açıklanıyor

Her yıl eğitim dönemi başında açıklanan yılın şiarı da kurultaylarda duyuruluyor. Önümüzdeki dönem boyunca belirlenen şiar üzerine hem ÖNDER Genel Merkezi hem de il ve ilçe dernekleri olarak Türkiye genelinde çalışmalar yapılıyor. 2015 yılında Nitelikli Yenilik kavramıyla başlayan yılın şiarı geleneği, daha sonra İstikamet Üzere, Samimiyetle, Bilgi ve Hikmetle, Ehliyet ve Liyakatle, Basiret ve Ferasetle son olarak da Adalet ve Merhametle kavramlarıyla devam ediyor.