TEKNO ÖNDER KULUÇKA EĞİTİMLERİ YAPILDI

TEKNO ÖNDER KULUÇKA EĞİTİMLERİ YAPILDI

20 Mart 2021

Gençlerin teknolojiyle yakından ilgilenmeleri ve bu konudaki yeteneklerini harekete geçirmeleri için Tekno Önder Atölyeleri yapıldı. Siber Güvenlik, Oyun, Girişimcilik ve Pardus Atölyesinde 4 hafta boyunca derslere katılarak başarılı olan öğrencilere sertifika verildi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Bilim ve Teknoloji Komisyonu, gençler için hem eğitim ve iş hayatlarında hem de günlük hayatta önemli bir yer tutan konularda atölye çalışmalarını hayata geçirdi. Atölyelere ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinden 739 genç katıldı.

Hacker gençler burada

Bu atölyelerden ilki, Siber Güvenlik Atölyesi. 15 Şubat-8 Mart tarihleri arasında uzman isimler tarafından verilen derslerde; kriptoloji, şifre kırma, sosyal mühendislik, parola güvenliği ve web sitesi güvenliği konuları 4 haftalık bir program ile anlatıldı. 354 lise ve üniversite öğrencisinin katıldığı program sonunda katılımcıların siber güvenlik kavramlarına hakim, günümüz teknolojileri ile veri güvenliği alanında daha bilgili olmaları sağlandı.

Karakter tasarımı dersleri

16 Şubat-9 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Oyun Atölyesi ise; oyun programlama, arka plan ve karakterlerin çizilmesi, karakterin yürüme animasyonu, 4 yöne hareket ettirilmesi ve box2d çarpışma testi gibi olayların ve kavramların islendiği 4 haftalık bir program olarak hayata geçirildi. 185 ortaokul ve lise öğrencisinin katıldığı dersler sonunda gençler; oyun programlamaya dair temel kavramları anlayıp, programlama ve animasyon becerileriyle oyun programlamaya başladı. Karakterlerin çizilmesi, yönlendirilmesi, hareket ettirilmesi becerisine sahip oldu.

İş kurmak da öğrenilir

Girişimcilik Atölyesi, 17 Şubat-17 Mart tarihleri arasında 5 haftalık bir program olarak gerçekleştirildi. Bu atölyede ise girişimcilik kavramı, iş modeli ve planları, fikir sunumu ve kurumsal firmalarda girişimcilik kavramları işlendi. Ders sonunda öğrencilerin geliştirmek istedikleri fikirlerine uygun iş modeli ve iş planı kurabilmesi, yeterli düzeyde fizibilite çalışması yapabilmesi ve bu iş modellerini pazarlayarak gerekli fonları elde edecek düzeyde sunum yapabilmeleri sağlandı. Üniversite öğrencileri ve mezunlara yönelik atölyeye 115 genç katıldı.

Milli işletim sistemini tanıdılar

Pardus Atölyesinde ise gençlere, TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi Pardus’la ilgili temel bilgiler öğretildi. 18 Şubat-11 Mart tarihleri arasındaki derslerde, Pardus tabanlı işletim sistemleri ve kullanımı, Pardus tabanlı işletim sistemlerinin kurulumu, yönetimi, bakımı ve güncellenmesi konularında gençlerin bilgi sahibi olmaları, yerli ve milli işletim sistemi Pardus hakkında farkındalık kazanmaları sağlandı. Atölyeye lise ve üniversite öğrencilerinden 85 kişi iştirak etti.