İHL ÖĞRENCİLERİ KIBRIS’TA KLİP ÇEKTİ

İHL ÖĞRENCİLERİ KIBRIS’TA KLİP ÇEKTİ

18 Ekim 2021

Musiki programı uygulanan Ankara Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Türk Müziği Gençlik Korosu, Kıbrıs’ta klip çekti. Gazi Mağusa şehrindeki limana üç ayrı kapıdan giren gençler, merkezde toplanarak Mağusa Limanı isimli parçayı seslendirdi. 4 dakika 17 saniyelik eser Youtube üzerinden müzikseverlerle buluştu.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Kültür ve Sanat Komisyonu, Türk Müziği Gençlik Korosu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir konser organizasyonu yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Lefkoşa’da planlanan konser, 7 Ekim 2021 tarihinde icra edildi. 22 genç ve şefleri Hasan Özer ile Recep Dereli’den oluşan koro, TOBB Hala Sultan İlahiyat Yurdunda Kıbrıslı vatandaşlarımız ve akranları karşısında sahne aldı. Ardından ise Mağusa Limanı klibi çekildi.

Aybüke Öğretmen anısına klip

Türkiye’deki 10 müzik okuluyla her yıl farklı bir ülkeye giderek konser deneyimi yaşatmak istediklerini belirten ÖNDER Kültür Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkam Aslanoğlu, “Geçen yıllarda Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizle Makedonya’ya gitmiştik. Bu yıl da Ankara Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizi Kıbrıs’a götürdük, konser verdiler. Gazi Mağusa şehrinde Mağusa limanında bir klip çektik. Şehit Aybüke öğretmen ve Kıbrıs şehitleri anısına Mağusa limanı türküsünü seslendirdik” dedi. 22 gencin görev aldığı akustik klibin yönetmenliğini ve kurgusunu Erkam Aslanoğlu yaptı. Görüntü Yönetmeni Suat Tor, Dron Operatörü Sadullah Terzioğlu. 4 dakika 17 saniyelik klip ÖNDER Youtube kanalı üzerinden müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Muazzam tarihini göstermek istedik

Klip çekiminde, Lala Mustafa Pasa Camii Meydanına üç girişli kemerden gruplar halinde giriş yapan gençler, meydanda eserlerini icra ettiler. Genel çekimler ise Gazi Mağusa ve Kapalı Maraş bölgesinde yapılarak, kurguda ilave edildi. Kıbrıs’ın mimarisi, doğası, halkı ve antik tarihi yapısı görüntülerde yer aldı. Erkam Aslanoğlu bu çalışmada yapmak istediklerini şu sözlerle anlatıyor: Kıbrıs’ın tüm dünyada gösterilmek istenen bir yapısı var. Kumarhaneler ve eğlence merkezleriyle tanınıyor. Oysa durum bundan ibaret değil. Biz burada Kıbrıs’ın muazzam bir tarihi olduğunu vurgulamak istedik. Doğası, tarihi, insanı, esnafını gördük. Bütün bunlar Kıbrıs’ın zenginliği, aynı zamanda klibimizde bunları da anlatmak istedik.

5 bölgede 5 klip çekeceğiz

Musiki programı uygulayan okullarda eğitim alan gençlerin, çok yetenekli gençler olduğunu ve iyi bir eğitimden geçtiklerini belirten Erkam Aslanoğlu, “Gençlerimiz burada adeta konservatuar eğitimi alıyorlar. Konserlerde ise hem kendilerini sahnede görmüş oluyorlar hem de okulları tanınmış oluyor. Ancak bu yeterli olmuyor, biz de daha kalıcı bir şeyler üretmek için farklı bir çalışma içine girdik” dedi. Bu yıl musiki programı uygulayan 5 okulun gençleriyle 5 farklı eser ortaya çıkarmayı planladıklarını aktaran Aslanoğlu, “Sürpriz bir konseptle bir albüm çalışması yapacağız. Farklı şehirlerin tarihi bölgelerinde çekimler yapıp bunları bir albümde toplayacağız. Yıl sonunda da bu albümü bir lansman ile duyuracağız. Bu çalışmanın amacı, imam hatip okullarında yapılan çalışmalara dair bir bilinç oluşturmak, musiki okullarımıza destek olmak ve sayısının artmasını sağlamak. Bu kliple ayrıca tüm Türkiye’de imam hatipli olarak müzik üretiyor olduğumuzu gündeme getireceğiz” ifadelerini kullandı.

En az bir enstrüman çalıyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çatısı altında eğitim veren Anadolu imam hatip liselerinde 2016 yılından itibaren Mûsikî Programı uygulanıyor. Gençlerin kendi kültür ve medeniyet değerlerinin farkında olarak yetişmeleri ve bu bilinçle tercih ettikleri sanat alanında ilerleyebilmeleri amacıyla açılan programa, alana ilgi duyan kabiliyetli öğrenciler yetenek sınavıyla kabul ediliyor. Okullarda öğrenciler ilgi ve kabiliyetlerine uygun en az bir enstrüman çalmayı öğrenirken bunun yanı sıra dinî mûsikî alanında repertuvar eğitimi alıyor.

10 okulda 434 öğrenci eğitim görüyor

2021-2022 Eğitim Öğretim yılında  Mûsikî Programı uygulayan 10 okul bulunuyor. 434 öğrencinin eğitim gördüğü okullar Türkiye’nin farklı şehirlerinde yer alıyor. Bu okullar arasında Ankara Ulus İlk Meclis AİHL, Bursa Mihraplı Abdulkadir Can AİHL, Elazığ Hacı Hulusi Yahyagil AİHL, İzmir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank AİHL, Kayseri AİHL, İzmit AİHL, Konya AİHL, Şanlıurfa AİHL, İstanbul Üsküdar Hakkı Demir AİHL ve Konya Karatay AİHL bulunuyor.

 

Klibi izlemek için tıklayınız