GENÇLİK KOROSU KIBRIS’TA KONSER VERDİ

GENÇLİK KOROSU KIBRIS’TA KONSER VERDİ

08 Ekim 2021

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından organize edilen Türk Müziği Gençlik Korosu, Lefkoşa’da konser verdi. Ankara Ulus İlk Meclis Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan koro akranlarına Türk müziği, tasavvuf musikisi ve türkülerden oluşan bir repertuar sundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) Lefkoşe şehrinde verilen konser, 7 Ekim 2021 tarihinde icra edildi. 22 genç ve şefleri Hasan Özer ile Recep Dereli’den oluşan koro, TOBB Hala Sultan İlahiyat Yurdunda sahne aldı. Programa ÖNDER Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Kılıç ve Erkam Aslanoğlu, okul müdürleri, öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Koordinatörü Mithat Tekçam iştirak etti.

Gençlerimizin heyecanını paylaşıyoruz

Konser öncesinde izleyicilere hitap eden ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Erkam Aslanoğlu, müziğin kültürler üstünde bir güce sahip olduğunu belirterek, “Müziğin muhatabı insanın ruhudur. İnsanoğlu dengeyi ve ahengi, fıtri ihtiyacı olduğu için sever, hoş görür. Müzik de bizi ahenkli bir dünyaya davet eder. Bunun önemindendir ki, Türkiye'de şu an 10 tane müzik projesi uygulanan imam hatip okulumuz mevcut. Biz de bu okullarımızla değerli projeler yürütüyoruz” dedi. Geçtiğimiz yıllarda Gençlik Korosunun konserini Balkanlar'da gerçekleştirdiklerini hatırlatan Aslanoğlu, “Bugün de burada, Kıbrıs’ımızda dinleti yapacağımızdan ötürü çok mutluyuz, gençlerimizin heyecanını hep beraber paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarımızı kliple taçlandıracağız

Aslanoğlu, konser sonrasında gençlerin müzik alanındaki yeteneğini ve ilgisini bir video klip çalışması ile taçlandırmayı hedeflediklerini belirterek, “Konser sonrası ekibimizle birlikte Gazi Mağusa’da, Mağusa Limanı türküsü üzerine bir klip çekimi gerçekleştireceğiz. Bu klip ile tüm Türkiye’de Kıbrıs’ı ve imam hatipli olarak müzik üretiyor olduğumuzu gündeme getireceğiz” dedi. Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere sahip olduğunu kaydeden Aslanoğlu,  yayınlamayı planladıkları eserde Türk musikisi eşliğinde, bu güzelliklerin temaşa edilmesini de temenni ettiklerini aktardı. Gençlere musiki yolculuğunda başarılar diledi.

Geniş repertuar

Daha sonra sahne alan gençler, akranlarına ve KKTC’li hemşerilerine Türk müziği, tasavvuf musikisi ve türkülerden oluşan repertuarını sundu. Repertuarda Tekbir-Salavat, Canım Kurban Olsun, Bir Gece Muhammed’e, Sevdim Seni, Sevgi Baht Olmuş, Erler Demine, Sevda, Mevlam Sana Ersem, Allah hu Allah, Ey Gönül Bakma Cihane, Nice Feryad Edip, Güzel Aşık Cevrimizi, Biz Bülbül-i Lahutiyiz, Allah Adı Dillerde, Fikrimin İnce Gülü, Ada Sahilleri, Nazende Sevdiğim, Muhabbet Bağı, Uzun İnce Bir Yol, Tuna Nehri, Mağusa Limanı isimli parçaları seslendirdi.

2017 yılından itibaren sürüyor

Türkiye’de imam hatip liseli gençlerin spor, sağlık, eğitim, bilim gibi alanlarla birlikte müzik alanında da başarılı olmasını sağlamak, müzik alanında yetenekli olan gençleri tespit etmek ve profesyonel anlamda desteklenmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen konserler 2017 yılından itibaren organize ediliyor. Bu dönemde ÖNDER Bizden Sesler Korosu “Itri’den Günümüze Türk Müziği Esintileri” konserini vermişti. 2018 yılında İstanbul’da konserler gerçekleştirilirken 2019 yılında ise Makedonya’nın Üsküp ve Tetovo şehirlerinde konserler düzenlenmişti.