ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYLARI BAŞLADI

ÖĞRETMEN ÇALIŞTAYLARI BAŞLADI

25 Ekim 2021

Okul iklimini oluşturan olumlu unsurların sivil toplum bakışıyla değerlendirildiği Okul İklimi Çalıştayı düzenlendi. İlk aşamada İstanbul’da gerçekleştirilen çalıştay, eğitim-öğretim dönemi boyunca 13 ilde yapılacak.

İmam hatip okullarında görev yapan öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla Esenler Cemil Meriç Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştay, 24 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirildi. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı ve Öğretmen Komisyonu Mehmet Ali Kılıç ile komisyon üyelerinin katılımıyla düzenlenen çalıştay, önümüzdeki tarihlerde Kocaeli, Bursa, Malatya, Yozgat, Aydın, Mersin Çorum, Sakarya, Düzce, Manisa, Çankırı ve Hatay’daki programlarla devam edecek.

Yuvarlak masada tartışma

Çalıştayın yapıldığı il ve ilçelerin yanı sıra komşu illerden de katılımcıların yer aldığı programda, hasbihal ve bilgilendirmeden sonra gruplar halinde yuvarlak masa toplantılarına geçildi. Burada bir moderatör öncülüğünde gündemdeki konular tartışıldı. Çalışma sonucunda ise her gurubun önerileri bir araya getirilerek rapor hazırlandı. Etkinlikte, öğretmen sivil toplum ilişkisini geliştirmek ile sivil toplumun tecrübe ve imkanlarının okul ikliminin oluşmasına katkı sunması hedefleniyor.

Başarı, aidiyet, akran çalışması

Her bir masada 8 madde halinde belirlenen konuların tartışıldığı programda, Okul-Sivil Toplum İlişkisi: Birlikte Çalışma Kültürü, Akademik Başarıyı Arttıran Çalışmalar, Okul-Veli İşbirliği ve Akran Çalışmaları ele alındı. Adanmış Öğretmen Tutumları: Okula Aidiyet, Öğrenciye Bakış, Değer Üretme, Okul Mezunları İle İrtibat, İnsani-İslami Değerlerin Okulda Görünür Olması, 10-18 Yaş Arası Gençliği Motive Eden Unsurlar ise diğer başlıklar arasında yer aldı.