ORTAÖĞRETİM TASARIMI ÇALIŞTAYI YAPILDI

ORTAÖĞRETİM TASARIMI ÇALIŞTAYI YAPILDI

21 Ocak 2020

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği, eğitimciler ve akademisyenlerden 32 isim ile Ortaöğretim Tasarımı’nı masaya yatırdı. ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, “Tasarımın bir bütün olarak eğitim sistemine etkilerini, imam hatip okullarına olumlu-olumsuz yansımalarını değerlendirmek; tasarıma nasıl katkı sunabileceğimizi konuşmak için bu çalıştayı gerçekleştiriyoruz” dedi.

ÖNDER Akademi ve Eğitim Komisyonu tarafından düzenlenen “Ortaöğretim Tasarımı ve İmam Hatipler Çalıştayı”, 18 Ocak 2020 tarihinde ÖNDER Genel Merkezi’nde yapıldı. Eğitimciler ve akademisyenler tarafından üç ayrı grup oluşturularak, “Ortaöğretim tasarımını nasıl değerlendirmeliyiz?”, “Olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?”, “Tasarımın imam hatiplere yansıması nasıl olacak?” ve “Alternatif önerilerimiz neler olabilir?” sorularına cevap arandı.

Hayırlı sonuçlar çıkacak

Açılış oturumunda katılımcılara hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal, “Bu tasarım bir sistemden bahsediyor, IB diye bir sistemi merkeze oturtuyor. Bir bilgi kuramından, gençlerin ilgisini çekecek yeni derslerden HEY diye bir uygulamadan bahsediyor. Bunların hepsine baktığımız zaman da eğitimde yeni şeyler söylemek gerektiği kanaati ortaya çıkıyor” dedi. Ortaöğretim Tasarımı yeniden düzenlenecekse makul ve uygulanabilir bir tasarımın oluşması açısından çeşitli yönleriyle değerlendirme yapılması gerektiğini kaydeden Çal, “İmam hatipler adına, milli eğitim camiası adına hayırlı sonuçlar çıkacağını umut ederek çalışmamızda başarılar, muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

Çocuklarımızı neye hazırlıyoruz?

ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Ali Osman Kuşakçı da çalıştayın Ortaöğretim Tasarımı ile ilgili yapılacak çalışmaların ilk adımı olduğunu belirterek, “Bundan sonra farklı adımlar bunu izleyecek” dedi. Tasarımla ilgili bakanlık tarafından yapılan sunumun bir soru ile başladığını hatırlatan Kuşakçı sözlerini şöyle sürdürdü: Bu sunum şu soru ile başlıyor: 5.6 milyon gencin sorusu siz bizi neye hazırlıyorsunuz? Biz de imam hatipler özelinde çalışan bir STK olarak imam hatipler adına soruyoruz aynı soruyu. İmam hatipler bu tasarı ile neye hazırlanacak sorusu bu çalıştayda ana gündem maddemiz olacak.

Çözüm önerileri sunacağız

Çalışmanın Milli Eğitim Bakanlığı 2023 vizyonunun bir parçası olduğunu belirten ÖNDER Disiplin Kurulu üyesi Murat Aslan da, “Buradaki hedefimiz şu; eğer bu tasarı uygulanacaksa bizim burada katkımız ne olacak?” diye çalışmanın amacını aktardı. Merkeze sadece bir okul türünü alan tasarımın, imam hatipler ve meslek liseleriyle ilgili bir perspektifinin bulunmadığını da kaydeden Aslan, “Bu tasarı imam hatiplere nasıl yansıyacak? Hepten kötü bir taslak değil. Olumlu yönlerini destekleyeceğiz, olumsuz yönlerine çözüm önerileri sunacağız” ifadelerini kullandı.