MÜFREDAT ÇALIŞTAYI YAPILDI

MÜFREDAT ÇALIŞTAYI YAPILDI

01 Ocak 2021

İmam Hatiplerin Misyonu ve Müfredatı Çalıştayı, eğitimciler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Hazırlanan rapor, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte eğitimle ilgili diğer kamu ve özel kurumlara sunulacak.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Eğitim Komisyonu tarafından düzenlenen çalıştay, 21 Kasım 2021 tarihinde iki oturum halinde yapıldı. İlk oturumda imam hatiplerin misyonu ve buna dair tartışmalar ele alınırken, ikinci oturumda müfredat ve müfredat değişikliği talepleri üzerinde duruldu.

Eğitimde STK çalışmaları önemli

Eğitim Komisyonu üyelerinden Ahmet Yapıcı’nın moderatörlüğünde yapılan çalıştay, ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Eğitim sürecinde sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve varlığının çok önemli olduğunu belirten Çal, “Eğitim politikalarına ilişkin söz söyleyen bir yaklaşım tarzı içerisinde olmamız gerekiyor” dedi. Çal, bu çerçevede ortaya konulan her düşüncenin, yapılan her çalışmanın ve hazırlanan her raporun çok kıymetli olduğunu söyledi. Daha sonra ÖNDER Eğitim Komisyonu Başkanı Murat Aslan, çalıştayın neden düzenlendiğine ilişkin kısa bir bilgilendirme yaptı.

Akademisyenler ve eğitimciler katıldı

İki oturumda imam hatiplerin misyonu ve müfredatının ele alındığı çalışmada, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, okul müdürleri, STK temsilcileri gündemdeki konuları tartıştı. Çalıştayda konuşulan konular ve öneriler doğrultusunda hazırlanacak olan rapor, ilgili kurumlara sunulacak. Çalıştayda şu isimler yer aldı: ÖNDER Genel Başkan Yardımcıları Murat Aslan ve Sinan Özyurt, ÖNDER YK Üyesi Ali Yıldız, ENSAR Vakfı Değerler Eğitim Merkezi Koordinatörü Hulusi Yiğit, Enderun Özgün Eğitimciler Derneği Başkanı Hasan Uyar, YEKDER Başkanı Sedat Özgür, Mimar Sinan Kız Anadolu İHL Müdürü Ahmet Kayar, Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İHL meslek dersleri öğretmeni Talha Boyalık, Uluslararası FSM Anadolu İHL Müdürü Adem Yılmaz Türk, FSM Vakıf Üniversitesi’nden Muhammet Öztabak.