YURTDIŞI OKULLARA ZİYARET

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Kamber Çal ve Yönetim Kurulu üyeleri, Almanya ve Belçika’da imam hatip lisesi programı uygulayan okulları ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti.

Almanya’da Mainz İlahiyat Meslek Okulu’na gerçekleştirilen ziyaretle başlayan program, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği organizasyonuyla devam etti. Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yöneticileri ile bir araya gelinen ziyarette Çal ve ekibi ayrıca Almanya İmam Hatipliler Derneği oluşumu için çalışmalara başlayan imam hatip gönüllüleriyle de buluştu. Görüşmede karşılıklı iş birliği konuları üzerinde müzakerelerde bulunuldu. ÖNDER Genel Başkan Yardımcıları Faik Tanrıkulu, Tayfur Esen ve Yönetim Kurulu üyesi Adem Yılmaz’ın Kamber Çal’a eşlik ettiği ziyaretin ikinci durağında Belçika İbni Sina İmam Hatip Lisesi’ne bir ziyarette bulunuldu. Okulda incelemelerde bulunulurken, temasların ve ortak çalışmaların artırılmasına karar verildi.

İki ülkede gerçekleştirilen temaslarda, dünyanın her bölgesinde kimliğimizin, milli ve manevi değerlerimizin korunması üzerinde duruldu. Yurtdışı imam hatip liselerinin, sahih ve mutedil din anlayışının dünya geneline yayılması için ne kadar önemli olduğu ve geri dönüşümlerin de bunu teyit ettiği aktarıldı. Çeşitli ülkeler ve bölgelerdeki okullar arasındaki işbirliği üzerinde durulan ziyaretlerde, ayrıca karşılıklı değişim programları ile başlatılabilecek iş birlikleri müzakere edildi.