ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER MİSAFİRİMİZ OLDU

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER MİSAFİRİMİZ OLDU

21 Aralık 2019

Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Dış İlişkiler Komisyonumuzun misafirimiz oldu. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Faik Tanrıkulu, “Biz imam hatip yıllarımızı hep güzel anılarla yad ediyoruz. Siz de umarım ilerleyen zamanlarda kardeşlik hukukunuzu devam ettirip bu güzelliği yaşarsınız” dedi.

ÖNDER Genel Merkezi’ndeki buluşmaya Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Sönmez, İsmail Çakır, Tayfur Esen, Resul Çiftçi, Faik Tanrıkulu, Zafer Şahinoğlu, Muhammed Ali Uçar ve Hamza Özdemir katıldı. Uluslararası öğrencilerden ise Kazakistan, Ürdün, Filistin, Hindistan, Afganistan, Makedonya, Uganda, Cibuti, Gine, Nijer, Pakistan, Somali, Endonezya, Mısır ve Nijer’den gelen 30 öğrenci hazır bulundu.

Kardeşlikte buluşuyoruz

Öğrencilere hitaben konuşan ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Faik Tanrıkulu, “Benim eğitim hayatında unutamadığım yıllar imam hatip yıllarıdır. Biz Anadolu’nun tüm şehirlerden gelen gençlerle okumuştuk. Sizler daha da şanlısınız. Kader sizi farklı farklı coğrafyalardan İstanbul’da bir araya getirdi” dedi. Gençlerin aralarında farklı alışkanlıklar ve hayat tarzlarına rağmen bir kardeşlik tesis ettiklerini hatırlatan Tanrıkulu sözlerini şöyle sürdürdü: Bizi dil, ırk, coğrafya fark etmeden buluşturan ümmet bilincidir. Bütün ideolojlier ayrımcılıktan doğmuştur. Ama İslam’da böyle değildir. Peygamber efendimiz bütün o ayrımcılıkları bir yana itmiştir. Elimizdeki bu mirasın İslam medeniyetinin, İslam düşüncesinin kıymetini bilmemiz gerekiyor.

Türkçe’yi iyi öğrenmeliyiz

Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Riad Domazati ise, Üsküplü olduğunu ve Kayseri Mustafa Germirli Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gördüğünü söyledi. Daha sonra Marmara Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladığını, doktora çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı. Son 3 yıldır bir araştırma şirketinde çalıştığını kaydeden Domazati şunları söyledi: Size aynı süreçten geçen birisi olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Öncelikle Türkçe’yi iyi öğrenmeniz gerekiyor. İkincisi dini bilgilerimizi pekiştirerek liseden mezun olun. Akademik olarak da kendimizi iyi yetiştirin.

Uluslararası liseler önemli bir proje

ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi Muhammed Ali Uçar da, bu toplulukta çok farklı coğrafyalardan ve farklı ülkelerden gençlerin bulunduğunu hatırlatarak, “Model Birleşmiş Milletler gibi bir ortam burası” dedi. Uluslararası imam hatiplerin hem Türkiye için hem  de dünyanın dört bir yanından gelen gençler için çok özel bir proje olduğunun altını çizen Uçar, “Sizlerin burada bulunduğunuz süre içerisinde fikirleriniz oluşmuştur. Sizlerin fikirlerini dinlemek, eleştirileriniz not etmek isteriz. Bizim birbirimize katacağımız çok şeyler var” diye konuştu.

Öğrenciler, ÖNDER ekibi ile tarihi yarımada turu yapmak ve futbol maçı organize etmeyi planlayarak ayrıldı.