ÖNDER’DEN ANKARA ZİYARETLERİ

ÖNDER’DEN ANKARA ZİYARETLERİ

04 Ocak 2020

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcıları Faik Tanrıkulu, Resul Çiftçi, Genel Sekreter Abdullah Ceylan ve Yönetim Kurulu üyesi Enes Şişman Ankara’da ziyaretlerde bulundu.

ÖNDER ekibinin Ankara’daki ilk ziyareti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na (YTB) gerçekleştirildi. Başkan Abdullah Eren ile eğitim ve yurtdışındaki imam hatip okulları üzerine yapılan sohbetin ardından ikinci ziyaret Türkiye Ulusal Ajansı’na  oldu. Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı ile bir araya gelen ÖNDER ekibi, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra ekip, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay’ı ziyaret etti. Son olarak da Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirildi.

İmam hatipler bir model

Ziyaretlerde imam hatiplerdeki eğitim, Türkiye’deki yabancı öğrenciler ve Türkiye’nin yurtdışındaki imam hatip okulları gündeme alındı. Anadolu Ajansı’ndaki ziyarette konuşan ÖNDER Genel Sekreteri Abdullah Ceylan, “22 ülkede 54 imam hatip okulu var dünya üzerinde. Türkiye’de ise 85 ülkenin gençleri 13 uluslararası imam hatip lisesinde eğitim görüyor” bilgisini verdi. İmam hatiplerin hem dışarıya ihraç edilmiş bir model olarak hem de dışardan Türkiye’ye öğrencinin geldiği bir modele dönüştüğünü belirten Ceylan, bu okulların Türkiye’de ortaöğretimin yüzde 13’ünü kapsadığını aktardı.