80 ÜLKENİN ÖĞRENCİSİ İMAM HATİPTE

80 ÜLKENİN ÖĞRENCİSİ İMAM HATİPTE

09 Ekim 2019

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri, 80'i aşkın ülkeden öğrenci alarak yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Eskişehir, Tekirdağ ve Sivas'ta olmak üzere toplamda 13 adet bulunan Uluslararası Anadolu Anadolu İmam Hatip Liselerine dünyanın birçok noktasından gelen yabancı uyruklu öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

4 bin başvuru aldı

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Uluslararası Anadolu İmam Hatip Liseleri'nde eğitim görmek üzere 83 ülkeden 4 bin 337 öğrenci başvurdu, yapılan yazılı ve sözlü sınav neticesinde 423'ü erkek 105'i kız olmak üzere toplam 528 öğrenci başarılı olarak uluslararası Anadolu imam hatip liselerinde burslu olarak okumaya hak kazandı.

1993’te açıldı

Uluslararası Anadolu Anadolu İmam Hatip Liselerinin temelleri 1993 yılında Mersin ili Bozyazı ilçesinde Avrupa Ülkelerinde çalışan Türk vatandaşlarının çocuklarının yetiştirilmesi ve milli kimliklerinin korunması amacıyla ve diğer Avrupa ülkelerinden gelecek Türk çocuklarının okuyabileceği, İngilizce öğretim yapacak olan Anadolu İmam hatip lisesinin açılması ile temelleri atıldı. 2006 yılında Kayseri'de açılan Şehit Ömer Halisdemir (Mustafa Germirli) Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi ile bugünkü adını aldı. Sonra da İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Eskişehir, Tekirdağ ve Sivas’ta açılan uluslararası Anadolu imam hatip liselerinin sayısı 2019 yılı itibariyle 13 oldu.

MEB ve Diyanet işbirliği

MEB-TDV iş birliğinde yürütülen UAİHL bursu için her yıl şubat, mart aylarında duyuruya çıkılıyor. Başvurular online olarak alınıyor. Mayıs-haziran aylarında ön başvurusu kabul dilen öğrenciler ülkelerinde Türkiye'den giden sınav komisyonları tarafından yazılı ve sözlü sınava tabi tutuluyor. Temmuz ayında yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla başarılı öğrencilerin eylül ayında ülkemize nakilleri ve eğitimleri başlıyor.

2 bin öğrenci mezun oldu

Uluslararası Anadolu imam hatip liseleri başlangıçtan günümüze kadar 2 bin 10 yabancı uyruklu öğrenci mezun verdi. Bu okullar 2018-2019 eğitim öğretim yılında 218 Türk öğrenci, 220 yabancı uyruklu öğrenciyi mezun etti. Öğrencilere 9. sınıfın ilk döneminde yoğunlaştırılmış Türkçe öğretim programı uygulanıyor, program bittikten sonra eğitim öğretim Türkçe olarak devam ediyor.

Din öğretimi tecrübemiz dünyanın hizmetinde

Ülkemizdeki imam hatip okullarında Temel İslam Bilimleri dersleri ile fen, sosyal bilimler ve kültür alanlarındaki derslerin aynı çatı altında birlikte verilmesi, öğrencilerin "çift kanatlı" yetişebiliyor olması imam hatip okullarını, dünyanın en özgün modellerinden biri haline getiriyor. Halkı Müslüman olan ülkeler ile Müslümanların yaşadığı diğer ülkelerdeki din görevlisi ve din eğitimi personelinin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Uluslararası Anadolu imam hatip liseleri kültürler arası bir köprü de kuruyor.