OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANLARI TOPLANDI

OKUL AİLE BİRLİĞİ BAŞKANLARI TOPLANDI

17 Aralık 2018

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından Türkiye genelindeki il ve ilçe dernekleri ile imam hatiplerdeki okul aile birlikleri başkanlarına yönelik olarak “Okul Aile Birliği Rehberi Farkındalık Semineri” bu hafta sonu 4 il ve 2 ilçede gerçekleştirildi.

\r\n\r\n

Okul Aile Birliği Rehberi Farkındalık Seminerleri, 15 Aralık 2018 cumartesi günü Hatay, Gaziantep,  Giresun, Adıyaman ile İstanbul’un Fatih ve Ataşehir ilçelerinde yapıldı. Türkiye genelinde 81 ilde planlanan seminerler bugüne kadar 24 il ve ilçede düzenlendi.

\r\n\r\n

81 ilde 81 farkındalık semineri

\r\n\r\n

Adıyaman’daki Okul Aile Birliği Rehberi Farkındalık Semineri’ne başkanlık eden ÖNDER Okul Aile Birliğinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kamber Çal, öncelikle Ekim ayında İstanbul’da eğiticilerin eğitimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu toplantıya İstanbul’un 14 ilçesi ve 21 ilden katılımcıların geldiğini kaydeden Çal, “Bu süreçte Kasım ayından başlayarak tüm Türkiye’de farkındalık seminerlerimizi verecek bir program yaptık. Okul aile birliğinin önemini anlatabilmek için Tüm Türkiye’yi dolaşıyoruz” dedi.

\r\n\r\n

Etkin okul aile birliği istiyoruz

\r\n\r\n

Seminerlerin fikri altyapısına ilişkin de bilgi veren Kamber Çal şöyle konuştu: “Biz burada şunu yapıyoruz. Okul aile birliği başkanlarımız ve ekibine, etkin bir yapı için okul aile birliğini nasıl kurgulayacaklarını, nasıl projeler yapacaklarını anlatıyoruz. Ben Adıyaman’daki toplantıdaydım. İnanılmaz keyif aldım. Okul aile birliği başkanlarımız birbirleriyle tanıştılar, ortak projeleri konuştuk. Okul aile birliği kavramını uzun uzun onlarla değerlendik. Yönetiilerle, öğretmenlerle ve velilerle ilişkilerini, bu ilişkiyi nasıl kurgulayacaklarını konuştuk. Okul aile birliğinin eğitimdeki yerinin ne kadar önemli olduğunu anlattık.”

\r\n\r\n

İşin merkezinde aile var

\r\n\r\n

Hafta sonu yapılan Okul Aile Birliği Rehberi Farkındalık Seminerlerinin biri de Hatay Hz. Aişe Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi. Programın açılışında bir selamlama konuşması yapan ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi ve Hatim-Der Başkanı Mehmet Yolcu, “Etkin bir okul aile birliği demek etkin olarak velinin eğitim sürecine katılması demektir. Kaliteli okullar iyi öğretmenler eğitimi ikmal etmek için yeterli olmamaktadır. Mutlaka işin içerisine aile dahil olmalı, bunu da okul aile birlikleri koordine etmelidir” dedi. Yolcu programdaki ana hedefin okul aile birliklerinin okullarda etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak, okul içindeki konumunu güçlendirmek ve birlikte çalışma imkanlarını artırmak olduğunu aktardı.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

 

\r\n