6. OKUL AİLE BİRLİĞİ ZİRVESİ BURSA’DA YAPILDI

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Okul Aile Birliği Zirvelerinin altıncısı Bursa’da yapıldı. “Okul Aile Birliklerinin Eğitime Katkısı” başlığıyla gerçekleştirilen zirveye; eğitimciler, STK temsilcileri ve aileler katıldı. Açılışta bir konuşma yapan ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, “Çocuklarımızı okullarımıza eğitimcilerimize emanet ediyoruz ancak eğitimi onların üzerine yıkmak sorunu çözmüyor. Bizler okul aile birliklerimizi çok önemsiyoruz, velilerimizin okul içinde olmasını istiyoruz” dedi.

6. Okul Aile Birliği Zirvesi, Bursa Merinos Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması birincisi Ufuk Genç’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan zirvede, açılış ve protokol konuşmalarına geçildi.

Aile eğitimde olmazsa olmaz

ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan yaptığı selamlama konuşmasında eğitimin anne karnında değil eş seçiminde başladığını belirterek, “Aslında bu anne babanın eğitim üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterir” dedi. Bu noktadan ele alındığında ailenin eğitim başlığında olmazsa olmaz en önemli paydaşlardan biri olduğu söyledi. Çocukları okullarda eğitimcilere emanet ettiğimizi ancak eğitimi onların üzerine yıkmanın sorunu çözmediğini belirten Ceylan, “Bizler okul aile birliklerimizi çok önemsiyoruz, velilerimizin okul içinde olmasını istiyoruz. Okul içinde tabela asabilecek, resmi olarak çalışabilecek tek bir kurum var; o da okul aile birlikleri. Çünkü o okulun sahipleri, okula çocuklarını gönderen velilerdir. Bizler okul aile birliklerini ne kadar güçlü tutarsak bu toplumun dönüşümünü sağlayacak okullarımızı da güçlendirir, geleceğe taşırız” diye konuştu.

Okulla hareket etmek başarının anahtarı

AK Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala da “Eğitimden bir başarı bekleniyorsa, orada okulla aileler birlikte hareket ederse başarıya ulaşmak mümkündür. Okullarınızla yakın diyalog içinde bulunmanız çocuklarınızın başarısına başarı katmanın anahtarıdır” dedi. “Dışarısı çok tekin değil, inanılmaz bir olumsuz atmosfer var ama aynı zamanda çok da olumlu, çok güzel işler yapılabilecek imkanlar var. Peki bu gençler ne tarafa doğru yönelecek?” diye soran Ala, bu noktada okul-aile işbirliğinin onların daha iyiye, daha doğruya yönelmelerine imkan sağlayacağını söyledi. Her çocuğun ve onun zihninin ayrı bir dünya olduğunu ve o dünyaya hep birlikte katkı sunulması gerektiğini aktardı.

İmam hatipler sadece bir okul değil

Konuşmasında imam hatiplerin tarihinin bir başarının tarihi olduğunu da belirten Efkan Ala, “İmam hatiplerin yüz yıla varan 1910’lardan başlayan tarihi; devletle din arasındaki, devletle toplum arasındaki ilişkilerin tarihidir” dedi. Başta kurs olarak açılan, ardından ortaokul olarak, lise olarak yoluna devam eden okulların, her ikisinin birden kapatıldığını ardından yine açıldığında üniversitelerin tüm bölümlerine giremediğini hatırlatan Ala, “Allah’a şükür bugün onları geride bıraktık. Buna ilave olarak bütün liselerde, ortaokullarda çocuklarımıza Allah’ın kelamı Kur’an-ı Kerim’i ve siyer-i nebiyi okuma fırsatı verebildik. Bunda her birinizin emeği var. Biz sadece bir okuldan bahsetmiyoruz, bu geniş çerçeveden bakınca bir tarihten bahsediyoruz, sabırla, demokratik yollarla elde edilmiş bir başarıdan bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

Okul Aile Birliklerinde de öncü olacaklar

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da konuşmasında okul aile birlikleri konusunda imam hatiplerde oluşan duyarlılığın diğer okullara da ilham olacağını, her konuda olduğu gibi bu konuda da imam hatiplerin öncü olacağını belirtti. Okul aile birliklerine önceleri himaye heyetleri denildiğini sonra ise bu ismi aldığını belirterek, “Ancak vasıfları değişmiş değil. Çocuk, aile içinde alıyor ilk eğitimini sonra okula geçiyor. Bu bir kopuş değil yol alış aslında. Çocukların, ailelerin durumuyla yakından ilgilenmek, onların eğitimine destek olmak, okul ile aile arasındaki ilişkiyi düzenlemek okul aile birliklerinin görevi” dedi. Geçmişten bugüne uzanan köklü medeniyetimizin temsil sütunlarından birinin imam hatipler olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “İmam hatipler, merhamet medeniyetinin gelişmesine çok katkı sundular, bundan sonraki hayatlarında da katkı sunmaya devam edecekler” diye konuştu.

Evlatlarımız için beraber çalışalım

Bursa Valisi Yakup Canpolat ise konuşmasında imam hatiplerin sadece bir eğitim kurumu değil, bu okullarda okuyanların geleceğin umudu olduğunu söyledi. Bu okulların milletin teveccühü ile gönlünde çimlenen ve çınara dönen okullar olduğunu belirten Canbolat, “İmam hatipler her zaman engellemelere maruz kalmış ama bıkmadan usanmadan yoluna devam etmiştir” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da ÖNDER’in okul aile birliklerinin eğitim sürecindeki rolünün artırılması açısından çok önemli bir katkı sağlandığını belirterek, “Geleceğimiz olan evlatlarımızı yarınlara taşımak için anne babalar, kurum yöneticileri, eğitimciler ve siyasetçiler beraber çalışalım” ifadelerini kullandı. Bursa İmam Hatipliler Derneği (BİHMED) Başkanı Kadir Oruç, programa ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluklarını ifade ederek, “Bu programda katılımcıların heybelerine bir şeyler attığımızı düşünüyoruz. Onlar da bugünden sonra okullarına daha fazla katkıda bulunacaklardır” dedi.

Eğitimde işbirliği tüm boyutlarıyla konuşuldu

“Okul Aile Birliklerinin Eğitime Katkısı” başlığıyla gerçekleştirilen zirvede, açılış ve selamlama konuşmalarının ardından yapılan oturumlar üç ayrı salonda devam etti. Okul Aile Birliklerinin işlevleri ve görevleri, okul öncesi dönemde çocukların sahip olması gereken değerler ve değerler eğitiminde okul-aile işbirliğinin incelenmesi, Okul Aile Birliği katkısıyla öğrencilerin pedagojik eğitim ve iletişimlerinde modern yaklaşımlar üzerine sunumlar yapıldı. Son oturum ise ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Taha Tavman’ın açılış konuşmasını yaptığı Okul Aile Birliklerinin işlevselliğinin artırılması için iyileştirme yöntemleri üzerine devam etti. Tavman yaptığı konuşmada, “Sivil toplum kuruluşları bu konunun çok önemli bir ayağıdır. STK’lar ve okul aile birliklerinin ortak projeler yapması ve birbirlerini desteklemesi okul ve öğrenci gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir” dedi. Programa Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Bursa Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür de iştirak etti.