Sümeyye ERTEKİN1999 yılında Ünye İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Ardından Lefke Avrupa Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'ne başladı. 2.5 yıl sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesine yatay geçiş yaptı. Burada da 2.5 yıl eğitim aldıktan sonra Erasmus değişim öğrencisi olarak Hollanda'ya gitti.

Altı ay sonra Türkiye'ye döndüğünde TV NET televizyonunda çalışmaya başladı. TV NET'te çalıştığı süre boyunca 2007'de Pakistan seçimlerini, 2008'de Ermenistan-Türkiye maçını, 2009'da Lübnan seçimlerini, 2009'da Viva Palestine Konvoyunu, 2010'da ise Mavi Marmara olayını takip etti. Beş yıl TV NET'te çalıştıktan sonra Mayıs 2011’de Al Jazeera Türk’e geçti. Altı yıl Al Jazeera Türk’te çalıştı. Burada mülteciler, insan hakları, Suriye meselesi odaklı haberler yaptı. Al Jazeera Türk kapandıktan sonra serbest gazeteci olarak haberciliğe devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Yapı Sosyal Değişim Bölümünde yüksek lisans yapıyor. Suriyeli mültecilerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Gazze'ye Yolculuk isimli bir kitabı var.