Süleyman ERDEMİRBeyoğlu Dr Tevfik Sağlam İlkokulu’ndan 1968 yılında, İstanbul İmam-Hatip Okulu’ndan 1975 yılında mezun oldu.

1973-74-75 lise yıllarında Necip Fazıl Kısakürek’in ilgi ve şefkati altında, MTTB Tiyatro Kulübünde Mustafa Uysal, Hüseyin Goncagül ve diğer ekip arkadaşlarıyla birlikte tiyatro faaliyetlerinde bulundu

Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde başladığı lisans öğrenimini, İ.Ü. İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü’nde 1982 yılında tamamladı. Yüksek lisans ve doktora çalışmaları esnasında İ.Ü. İşletme Fakültesinin Muhasebe-Denetim Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1979 yılında, Recai Ayhan beyle birlikte İÜ İşletme Fakültesi öğrenci ve mezunlarına yönelik sosyal ve kültürel çalışma başlattı ve söz konusu çalışmalar kesintisiz olarak devam etmektedir.

Üç yıl süreyle Elginkan Holding’ te Planlama ve Bütçe Uzmanı ve Dış Ticaret Sorumlusu, iki yıl süreyle de Levent Tekstil’de Merkez Şube Müdürü olarak çalıştıktan sonra; Ülker’de Materyal Müdürü, Grup Bütçe Koordinatörü, Grup Organizasyon & Metod Koordinatörü ve Yönetim Sistemleri Danışmanı olarak toplam 6 yıl çalıştı.

1984 yılında, Önder İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği Yönetim Kuruluna girdi, Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı ve Vekilliği, Genel Başkanlık ve Denetçilik dahil tüm kademelerde görevler üstlendi. Halen eski başkanların oluşturduğu bir ekiple birlikte, mevcut yönetime destek faaliyetlerini sürdürmektedir.

1989 yılında Recai Ayhan beyle birlikte, Gönüllü Öğrenme Grubu’nun kuruculuğunu üstlendi, halen söz konusu  çalışma/Derneğin Genel Başkanıdır. 1992 yılında Bosna Dayanışma Grubu’nun kurucuları arasında yer aldı.

Haziran 1993’te, Fikret Öncü, Numan Kurtulmuş ve İsmail Hakkı Biçer’ in de dahil olduğu 11 arkadaşıyla birlikte Eğitim, İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı alanında hizmet veren Değişim Dinamikleri Yönetim Merkezi’ni kurdu. Halen bu kurumda, Yönetim Danışmanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca iş dünyasına dönük genel ve kurum içi seminerler, Üniversite ve STK’larda ise konferanslar vermektedir. Çeşitli dergi ve gazetelerde kendi mesleki uzmanlık alanına ilişkin ve sosyal hayata dair yayınlanmış röportaj ve makaleleri mevcuttur.

1995 yılında Ali Coşkun öncülüğündeki bir ekip ile EKEV Erzincan Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucuları arasında yer almış olup, halen Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır.

1998-2001 yılları arasında Numan Kurtulmuş beyle, İstanbul FP İl Teşkilatının kuruluşunda bulundu. Recep Tayyip Erdoğan ve Ali Müfit Gürtuna’nın söz konusu partiden İBB Belediye Başkanı olduğu dönemde, İstanbul İli Mahalli İdareler Başkanlığı ve İBB Meclis üyeliği yaptı.

Ayrıca İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği, İş Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Altmışlılar Platformu Kurucu üyeliği vb STK larda aktif sorumluluklar üstlendi.

1957 Erzincan doğumlu, evli ve 5 çocuk babası olan Erdemir, Arapça ve İngilizce bilmektedir.