Mukadder GEMİCİ1974’de  İstanbul'da dünyaya geldi. Aslen Çankırılıdır. Annesi ev hanımı, babası esnaftır. İmam-hatip lisesinden sonra İstanbul Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü'nü, daha sonra da İşletme Fakültesini bitirdi.

Üniversite ile birlikte 1994'te Kanal 7 televizyonunda çalışmaya başladı. 2001 yılına kadar ağırlık olarak belgesel, kültür-sanat programları olmak üzere yapımcı, yönetmen, metin yazarı olarak farklı programlarda görev aldı. 2003 yılından itibaren İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nde (İSKİ) çalışmaya başladı. Kurum faaliyetlerini anlatan kısa filmler, kurumu tanıtımına yönelik dergi, broşür, kitap, katalog, konuşma metinleri vb hazırladı, kurumun sosyal medya sayfalarının idaresiyle ilgilendi. Hikayeleri ilk olarak Dergah dergisinde yayımlanmaya başladı.

"Asla Pes Etme" adlı ilk kitabı 2011'de yayımlandı. “Asla Pes Etme” ile Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü’nü ve ESKADER tarafından verilen yılın hikayecisi ödülünü aldı. Kadınların Şehirleri, Yazmak ve Yaşamak, Sessiz Harfler, Korkut Ata Ne Söyledi, 28 Şubat'a 28 Öykü kolektif kitaplarında yer aldı. Dergah dergisinin dışında, Türk Edebiyatı, Hece, İtibar, Dil ve Edebiyat dergilerinde hikayeleri yayımlandı. Lise öğrencilerine yönelik yazarlık atölyelerinde dersler verdi. Dergah, Büyükşehir Ailesi, Haber Ajanda ve Kültür Ajanda dergileri için deneme yazıları kaleme aldı. İkinci kitabı "Kar Makamı"nı 2016’da, Üçüncü kitabı "Nuh’un Kızı” 2017’de yayımladı. Evli ve üç çocuk annesi olan Mukadder Gemici, halen İSKİ’de çalışmaya devam etmektedir.