AHMET KAPLANAHMET KAPLAN

Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde lisans, Erciyes Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde ve Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu Uçak Elektroniği bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2000-2005 yılları arasında Amerika’da Georgia Institute of Technology Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu ve uluslararası firmalarda yazılım geliştirme ve proje müdürü olarak görev yaptı. 2005-2011 yılları arasında, Türksat A.Ş.’de Bilişim Direktörü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Türkiye’nin bilgi toplumuna geçiş süresinde büyük öneme sahip olan e-Devlet Kapısı’nın (www.turkiye.gov.tr) yeni bir ekip ile yazılımlarını gerçekleştirdi ve hizmete açılış sürecinden milyonlarca kullanıcıya ulaşıncaya kadar tüm aşamalarını yönetti. 2012-2014 yılları arasında, TÜBİTAK’ta; Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM)’de Enstitü Müdürü ve Fatih Projesi Teknik Koordinatörü olarak görev yaptı. 2014 tarihinde tekrar Türksat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

2017-2022 arasında İbn Haldun Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı ve İşletme Bölümü öğretim üyesi olarak görev aldı. 2022 Eylül’den itibaren Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır.