Suriye için Özgürlük Oyunu

Suriye için Özgürlük Oyunu


Kadın çığlığı platformu Suriye’de başlayan katliamın üçüncü yılında özgürlük mücadelesi veren Suriye halkına destek olmak amacıyla uçurtma eylemi düzenliyor.

Suriyeli kadınların çığlığını öncelikle Türkiye kamuoyuna, ardından da dünyanın dikkatine sunmak üzere kurulan Kadın Çığlığı Platformu; Suriye’nin durumu hakkında Türkiye’nin daha fazla bilgi sahibi olması ve bölgeye yardımların artarak devam etmesi için çalışıyor ve sayıları gün geçtikçe artan Sivil Toplum Kuruluşunun kadın temsilcilerinden oluşuyor.

Kadın Çığlığı Platformu eylem planını “Türkiye’nin öncelikle Suriyeli kadın ve çocukların sesini duymasını, halkımızın daha duyarlı hale gelmesini ve bu hareketin yardıma dönüşmesini hedeflemekteyiz” olarak açıkladı.

Eylem planının ilk etkinliği olarak ‘Suriye Farkındalığı’ oluşturmak üzere 26 Mayıs’ta bir “özgürlük oyunu/uçurtma organize eden platform; etkinlik günü tek renk siyah olarak düşünülen uçurtmaların belirlenen noktalarda gökyüzüne bırakılacağını açıkladı. Sınır kapılarından Suriye’ye doğru uçurulacak olan uçurtmalar, İstanbul’da da belirlenen 2 noktadan uçurtulacak.

Suriye için özgürlük istediğimize dair kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlayan platform, tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını da Suriye konusunda dayanışmaya davet ediyor. Emine Erdoğan’ın da İstanbul’daki etkinliğe katılımının beklendiği etkinlik planı ise şöyle;

 

26 MAYIS PAZAR

SAAT: 14.00/16.00

 

 • KİLİS - ÖNCÜPINAR SINIR KAPISI
 • İSTANBUL KÂĞITHANE SADABAD MESİRE ALANI

 

 • İSTANBUL KÂĞITHANE YUNUS DURAĞI

 

Suriye Kadın Çığlığı Platformuna Destek Veren Kuruluşlar;

 

 1. HÜR-DER
 2. GÖNÜLVER DERNEĞİ
 3. GÖNÜL-DER
 4. GÖNENLİ MEHMET EFENDİ VAKFI
 5. DOĞU TÜRKİSTAN MAARİF DERNEĞİ
 6. DENİZ FENERİ DERNEĞİ
 7. AYDOST HANIMLAR GİRİŞİM GRUBU
 8. YAĞMUR-DER
 9. DEVA VAKFI

10.  YEK-DER

11.  KÖPRÜ-DER

12.  SÜREYYA-DER

13.  ULUÇINAR VAKFI

14.  ÖNDER İMAM-HATİP LİSELERİ MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ

15.  ÖNCÜ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

16.  MEVLANA VAKFI

17.  MEDİNE MESCİDİ HANIMLAR KOMİSYONU

18.  GENÇ TEBESSÜM DERNEĞİ

19.  SURİYE BİRLİK DERNEĞİ

20.  SURİYE TÜRKMENLERİ DERNEĞİ

21.  MEMUR-SEN HANIMLAR KOMİSYONU