ÖNDER 55.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

ÖNDER 55.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI


ÖNDER İmam Hatipliler Derneği 55.Olağan Genel Kurulu MTTB’de yapıldı. Genel Kurula, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Necmettin Bilal Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr.Yusuf Tekin, Büyük Birlik Partisi Başkanı Mustafa Destici, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Memur-Sen Genel Başkanı Levent Uslu, milletvekilleri, ÖNDER yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlanan programda ÖNDER’in misyonunu, vizyonu ve imam hatip camiasına yönelik hedeflerini anlatan tanıtım filmi izlendi. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan Kurulu üyeleri takdim edildi ve 54.Dönem faaliyetlerinin anlatıldığı faaliyet filmi izlendi.

Protokol konuşmalarıyla devam eden programda ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu teşekkür ve selamlama konuşmasının ardından ÖNDER’in faaliyet alanlarından bahsetti. 2 yıl önce “nitelikli yenilik” sloganıyla başlayan yürüyüşün “istikamet üzere” devam ettiğini belirten Bekiroğlu, “59 yıllık ÖNDER tarihi, diğer paydaş sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte, ümmetin yeniden kendine gelme, ayağa kalkma ve geleceğe hazırlanma sürecinin özetidir. Bu birikim, geçmişinden aldığı güçle bir taraftan ayakları yere sağlam basarak ‘istikamet üzere’ yoluna devam edecek, diğer taraftan büyüyen ve gelişen hedef kitlesiyle ‘nitelikli yenilik’ çerçevesinde geleceğe yol alacaktır.” şeklinde konuştu.

YENİ DÖNEMDE HEDEF: ULUSLARARASI İMAM HATİPLER

Gelecek dönemde “imam hatip modeli”nin özellikle yurt dışında daha çok değerlendirileceğine vurgu yapan Bekiroğlu, “ÖNDER’in ve sayısı 700’ü aşan imam hatip derneklerinin ve kulüplerinin kurumsal yapılarını da güçlendirmesiyle tüm imam hatip öğrencilerimiz ve mezunlarımız bu kutlu yürüyüşte aktif rol almış olacaktır.”dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin de yaptığı konuşmada, ÖNDER başta olmak üzere diğer illerdeki tüm imam hatip mezun derneklerine, Milli Eğitim Bakanlığı’nın imam hatiplerle ilgili çalışmalara paydaş olup destek verdikleri için özellikle teşekkür etti.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise yaptığı konuşmada imam hatip okullarının tarih sürecinde yaşadığı serüveni, kapandığı dönemleri ve milletin desteğiyle bugünlere kadar geldiğini anlattı.  İmam hatip okullarının önündeki en büyük engelin üniversitelere giriş olduğunu belirten Destici, “Bugün gelinen noktayı önemsiyorum. Bu noktaya gelinmesinde hizmeti olanlara teşekkürle kalmayıp onlara destek olmamız gerekiyor. İmam hatip okullarının kurulmasında, yaşatılmasında, yaygınlaştırılmasında, önlerindeki engellerin kaldırılarak bugünlere gelmesinde emeği, desteği ve çalışması olan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

“GENÇLİĞİ ÖNEMSİYORUZ”

STK çalışmalarına destek veren ve imam hatip camiası üyesi olan Necmettin Bilal Erdoğan da yaptığı konuşmada Türkiye’nin yaşadığı normalleşme sürecinden ve bu sürecin milat noktası olan 28 Şubat döneminden bugünlere kendi değerleriyle ciddi bir mesafe alarak geldiğini hatırlattı. “İmam hatiplerin yeniden 4+4+4 ile açılması da bir normalleşmeydi, başörtüsü ile eğitimden askeriyeye varıncaya kadar her türlü çalışmanın ve hizmetin önündeki engelin kaldırılması da bir normalleşmeydi. Bu normalleşmenin geldiği son noktası ise 16 Nisan referandumuyla birlikte halk iradesinin doğrudan yönetime yansımasıdır.” dedi.  Erdoğan, “Bu normalleşme ile birlikte yerelde ve ulusalda hizmet veren STK’larımızın yeni dönemde kendi değerleriyle geleceğimizi kurmak için çok daha fazla çalışması gerekiyor.” şeklinde sözlerine devam ederek son yıllarda STK çalışmalarının önemini de hatırlattı. ÖNDER’in Gençlik Komisyonu’nun çalışmaları ile yönetimde ve faaliyetlerde gençlerin önünü açtığından dolayı memnuniyetini belirten Erdoğan, gençleri önemsediği için ÖNDER yönetimine teşekkür etti.

İMAM HATİPLER TERCİH EDİLECEK

Halkın değerlerini yansıtan ve milletimizin sahip çıktığı imam hatip okullarının zaman zaman itilip kakıldığını hatırlatarak konuşmasına başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, “İmam hatiplerin Türkiye’de milletimizin nezdinde ayrı bir yeri vardır. Artık imam hatip okullarımızın devlet katında da saygınlığı var ve devletimizin de sahip çıktığı kurumlar oldu. ÖNDER gibi diğer STK’larımızın da imam hatip okullarına sahip çıkması ve yine bizlerin de bu konuda destek olması çok kıymetli diye düşünüyorum.” şeklinde sözlerine başladı. 15 Temmuz darbe girişiminde milletin milli iradeye sahip çıktığında imam hatiplerin ayrı bir yeri ve önderliği olduğunu hatırlatan Tüfenkçi,  “Bizler elbette hükümet olarak imam hatiplerle birlikte bütün liselerimizi eşit olarak görüyoruz. 4+4+4 eğitim sistemi ile beraber bütün gençlerimizin milli ve manevi değerlerine bağlı olarak eğitimlerini tamamlamalarını istiyoruz. İmam hatip okullarının bu liseler içerisinde hem velilerin hem de öğrencilerin tercih ettiği okullar olması için çalışıyoruz. Bunu ayrıştırma veya ötekileştirme için değil; bu toprakların oluşturduğu bu modelin verimliliğini artırmak ve imam hatiplilerin her alanda farklı eğitimler alabilmelerini sağlamak için istiyoruz.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından 55.Olağan Genel Kurula, aralarında Başbakan Binali Yıldırım ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın da yer aldığı siyaset ve bürokrasi dünyasından pek çok ismin gönderdiği mesajların okuması ile devam edildi.

54.Dönem yönetim kurulu faaliyetlerinin okunması ve ibrası, denetleme kurulunun raporunun okunmasının ardından dernek tüzüğüne dair tadilatlar gündeme getirildi ve yönetim kurulu üyelerinin oylamasına sunuldu.

YENİ DÖNEMDE DE BAŞKAN HALİT BEKİROĞLU

Yönetim kurulu üyelerinin de oylaması ile 55.Dönem Genel Başkanı Halit Bekiroğlu oldu. Genel Başkan ile birlikte yeni dönem yönetim, denetim ve disiplin kurulu üyelerinin seçimi de yapıldı. 55.Genel Kurulun sona ermesinin ardından davetliler, yeni dönemde ÖNDER’in çalışmalarının yapılacağı Hacı Beşir Ağa Medresesi’nde istişare toplantısına katıldı. 

ÖNDER 55.Dönem Yönetim Kurulu Üyeleri ise şu şekilde: 

  YÖNETİM KURULU ASİL UNVAN
1 HALİT BEKİROĞLU GENEL BAŞKAN
2 ABDULLAH CEYLAN YK ASİL ÜYE
3 AHMET KAAN YK ASİL ÜYE
4 AHMET NEDİM ERDEMİR YK ASİL ÜYE
5 ALİ YILDIZ YK ASİL ÜYE
6 AYHAN BOYRAZ YK ASİL ÜYE
7 BETÜL SOYSAL BOZDOĞAN YK ASİL ÜYE
8 CİHAT DEMİRLİ YK ASİL ÜYE
9 DEMET TEZCAN YK ASİL ÜYE
10 ENES ŞİŞMAN YK ASİL ÜYE
11 ERKAN BUYRUK YK ASİL ÜYE
12 FAHRETTİN POSTACI YK ASİL ÜYE
13 FAİK TANRIKULU YK ASİL ÜYE
14 FATMA ÖZCAN TAŞ YK ASİL ÜYE
15 HACI SÜRMENELİ YK ASİL ÜYE
16 HAMDULLAH ARVAS YK ASİL ÜYE
17 HASAN AYDIN YK ASİL ÜYE
18 İSMAİL ÇAKIR YK ASİL ÜYE
19 KAMBER ÇAL YK ASİL ÜYE
20 MEHDİ BARCIN YK ASİL ÜYE
21 MEHMET ALİ KILIÇ YK ASİL ÜYE
22 MEHMET SÖNMEZ YK ASİL ÜYE
23 MEHMET YOLCU YK ASİL ÜYE
24 MUSTAFA CANBEY YK ASİL ÜYE
25 MUSTAFA ÖNSAY YK ASİL ÜYE
26 SERAP DÖNMEZ YK ASİL ÜYE
27 VEYSEL BAŞAR YK ASİL ÜYE
28 YASİN ÇAKIREL  YK ASİL ÜYE
29 YUNUS TEKGÖÇEN YK ASİL ÜYE
30 YUSUF ZİYA ÖZŞAHİN YK ASİL ÜYE
  YÖNETİM KURULU YEDEK  
1 AHMET BABACAN YK YEDEK ÜYE
2 ALİ ÇİÇEK YK YEDEK ÜYE
3 EBRAR AKBABA YK YEDEK ÜYE
4 ESRA ÖZDİL YK YEDEK ÜYE
5 FATİH BAYSAN YK YEDEK ÜYE
6 HAMZA ÖZDEMİR YK YEDEK ÜYE
7 İSA AKKURT YK YEDEK ÜYE
8 İSMAİL SEZER YK YEDEK ÜYE
9 MEHMET GÜÇLÜ YK YEDEK ÜYE
10 MUSTAFA GÜNGÖR YK YEDEK ÜYE
11 OKTAY BERBER YK YEDEK ÜYE
12 ÖMER AKGÜL YK YEDEK ÜYE
13 SACİDE AKIN YK YEDEK ÜYE
14 SELAHATTİN TURUNÇ YK YEDEK ÜYE
15 TAHA KILINÇ YK YEDEK ÜYE
16 UĞUR CÖMERT YK YEDEK ÜYE
17 YASİN EROL YK YEDEK ÜYE
18 ZAFER SÖĞÜT YK YEDEK ÜYE
19 ZEKERİYA ÖZBERK YK YEDEK ÜYE
20 ZUHAL AYANOĞLU YK YEDEK ÜYE
  DENETLEME KURULU ASİL  
1 MUSTAFA ŞİŞMAN DENETLEME KURULU BAŞKANI
2 NAZİF YILMAZ DENETLEME KURULU ÜYE
3 RAİF NAS DENETLEME KURULU ÜYE
4 FAHRETTTİN ÖZDEMİRCİ DENETLEME KURULU ÜYE
5 SALİH ÜNAL DENETLEME KURULU ÜYE
  DENETLEME KURULU YEDEK  
1 SÜLEYMAN KÖSE DENETLEME KURULU ÜYE
2 VAHDETTİN IŞIK DENETLEME KURULU ÜYE
3 YUSUF ŞAHİN DENETLEME KURULU ÜYE
4 MEHMET TİMURAĞAOĞLU DENETLEME KURULU ÜYE
5 ZEKERİYA SOYSAL DENETLEME KURULU ÜYE
  DİSİPLİN KURULU ASİL  
1 YAHYA ATICI DİSİPLİN KURULU BAŞKANI
2 EBUBEKİR AYDIN DİSİPLİN KURULU ÜYE
3 OSMAN BATURHAN DURSUN DİSİPLİN KURULU ÜYE
4 ERSİN ÇELİK DİSİPLİN KURULU ÜYE
5 SABAHATTİN YAMAK DİSİPLİN KURULU ÜYE
  DİSİPLİN KURULU YEDEK  
1 ALİ YILDIRAN DİSİPLİN KURULU ÜYE
2 HÜSAMETTİN GÜL DİSİPLİN KURULU ÜYE
3 NECMETTİN ÇAKMAK DİSİPLİN KURULU ÜYE
4 RAMAZAN AKKIR DİSİPLİN KURULU ÜYE
5 MEHMET FINDIKÇI DİSİPLİN KURULU ÜYE