İmam Hatipli Gençlerden Uluslararası Başarı

İmam Hatipli Gençlerden Uluslararası Başarı


Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinde uygulanan uluslararası müfredatta başarılı olan 11. sınıf öğrencileri Ruşen Kartal ve Ayşenur Gökçe, katıldıkları Cambridge IGCSE (Uluslararası Genel Orta Öğretim Sertifikası) programında, ana dil alanında en yüksek notu alarak "Outstanding Cambridge Learner Awards Top in the World" sertifikası almaya hak kazandı. Öğrenciler böylece dünyanın sayılı üniversitelerine girmekte rakiplerinin bir adım önüne geçmiş oldu.

Ulusal ve uluslararası yarışmalarda kazandığı başarılarla adından sıkça söz ettiren Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin öğrencileri Ruşen Kartal ve Ayşenur Gökçe, 145 ülkeden 100 bini aşkın öğrencinin katıldığı programda birinci oldu.

IB (Uluslararası Bakalorya) müfredatına da katkıda bulunan IGCSE müfredatı, 14-16 yaş aralığındaki lise öğrencilerine yönelik en popüler program olarak biliniyor. Müfredat sonunda yapılan sınavlardan geçer not alan öğrenciler, dünyanın sayılı üniversitelerine girmekte rakiplerine göre bir adım önde oluyor.

İşverenler tarafından da fazlaca önemsenen IGCSE müfredatı, öğrencilerin "yaratıcı düşünme", "sorgulama", "problem çözme" gibi becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. IGCSE kapsamında 2 yıl boyunca eğitim alan öğrenciler, başarılı süreç sonunda 11 ve 12. sınıflarda IB programına katılıyor.

Okul Müdürü Mitat Tekçam'ın yaptığı açıklamada, "Top in the World" sertifikasını almayan hak kazanan öğrencilerinin kendilerini gururlandırdığını söyledi.

İlk mezunlarının uluslararası alanda başarılı olmasından dolayı mutlu olduklarını dile getiren Tekçam "Öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası müfredatı öğreniyorlar. Böyle olunca yoğunlaşmaları ve daha fazla zaman ayırmaları gerekiyor. Bu programlara katılan öğrencilerimiz haftada 6 gün eğitim alıyor. Öğrenciler yaz programlarına da katılıyor. Hamdolsun, Milli Eğitim ve uluslararası müfredatlarla birlikte öğrencilerimiz çok güzel bir seviyeye gelmiş oluyorlar." dedi.

"ÖĞRENCİLERİN OKUMA VE YAZMA BECERİLERİ GELİŞİYOR"

Uluslararası Program Anadil Türkçe Edebiyat Öğretmeni Metin Necmi Koç, IGCSE ve IB programlarının normal müfredattan farklı olduğuna vurgu yaparak; "Türk müfredatında edebiyat dersleri, biraz daha edebiyat tarihi odaklı. Biraz daha ezber merkezli. Uluslararası programlar pratiğe yönelik ve çocukların yeteneklerini geliştirmek üzere yapılan çalışmalar. Pratiği biraz açmak gerekirse, çocuğun okuma, yazma ve anlama becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. Milli Eğitim müfredatıyla beraber götürülüyor. Farklı anlatım teknikleri üzerine öğrencilerin yazma ve okuma yeteneklerini geliştiriyoruz. Bu programlar neticesinde öğrencimizden tasvir, hikaye ve benzeri tarzlarda yazmayı öğrenmesi gibi milli eğitim müfredatında olmayan çalışmaları da yapmasını ölçüyoruz. Bunlardan biri mesela kaynaştırma yazısı yapması. Öğrenciye iki ayrı metin veriyoruz ve bunları analiz ve sentez yaparak tek metin haline getirmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Koç, iki yılın sonunda öğrencilerin iki ayrı sınava girdiğini ifade ederek, sınavların yurt dışında sınav okuyucuları tarafından değerlendirildiğini söyledi.