Genç Kaşiflerden Çiçek Sulama Sistemi

Genç Kaşiflerden Çiçek Sulama Sistemi


Bursa'da imam hatipli 2 gencin 20 santimetrelik ip ve 2 litre su kullanarak geliştirdiği sulama sistemi tatilcilere umut oldu. Yaz tatiline çıkarken evdeki çiçeklerini bırakacak komşu arayan birlerce kişi bu sistem sayesinde bir ay boyunca eve dönmese bile çiçekleri hayatta kalabilecek.

Pratikte kolay uygulanabilen ve binlerce kişiyi yakından ilgilendiren projenin mimarları Bursa'daki Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi'de okuyan iki öğrenci. 

1 litre su ile çiçekleri 2 ay canlı tutacak sistem sayesinde tatile giden ailelerin kabusu sona erecek. Murat Hüdavendigar AİHL 1. sınıf öğrencileri Rıdvan Emre Uysal ve Yusuf Veli Kaymaz'ın geliştirdiği sistemde sadece 20 santimetre uzunluğunda bir yün ip ile bir saksı çiçek için 2 litre suya ihtiyaç var. Bir ucu 2 litrelik suya diğer ucu ise saksıdaki toprağa batırılan yün ipten yürüyen su çiçeği 2 ay boyunca susuz bırakmıyor. İpin özellikle yün yada pamuklu olmasına vurgu yapan Rıdvan Emre Uysal, "Artık evde bıraktığınız çiçekleriniz kurumayacak. Çok düşük maliyeti olan ve herkesin evinde yapabileceği bir sistem geliştirdik. Bir kap içine koyduğumuz bir litre suyun içine yün veya pamuk ipliği atıyoruz. İpin ucunu da çiçeğin bulunduğu saksının toprağına batırıyoruz. Böylece yün veya pamuk iplik, çiçeği kurutmayacak şekilde kasenin içindeki suyu azar azar saksıya sızdırıyor. Böylece çiçeğin su ihtiyacı karşılanmış oluyor. Bir litre su ile bir çiçeğin 2 aylık su ihtiyacı karşılanabiliyor. İplerin pamuk veya yün olması lazım" diye konuştu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da öğrencilerin projesini inceleyip tebrik etti.