Bingöl’ün En Kapsamlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Açıldı

Bingöl’ün En Kapsamlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Açıldı


Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, İmam Hatip Lisesi olarak yapılmış Bingöl’ün ilk okulu olma özelliğine sahip olan Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger tarafından önceki gün açılışı gerçekleştirilen Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bingöl’ eğitim veren diğer imam hatip liselerinden farklı olarak imam hatip lisesi olarak inşa edilen ilk ve tek okul olma özelliğini taşıyor.

Okulun açılış töreninde konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger: “2013’te başlayıp 2015 eğitim öğretim sezonuna yetiştirdiğimiz okulumuz, içerisinde konferans salonu, spor salonu ve pansiyonu ile son derece modern, tam bir kampüs şeklinde dizayn edildi. Öğretmen kadromuz tamam, öğrencilerimiz de pırıl pırıl. İnşallah milletin, memleketin geleceğine sahip olacak, vatanını, milletini seven, kutsal değerlere sahip bir gençlik buradan yetişecektir. Bingöl’e, eğitim-öğretim camiamıza hayırlı olsun” dedi.

 

‘Bingöl son dönemde sessiz bir devrim yaptı’

 

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise, törende yaptığı konuşmada: “Burada çok hayırlı bir hizmetin açılışı vesilesi ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bingöl son dönemde sessiz bir devrim yaptı. Bunun sonuçlarını ileride daha iyi göreceğiz ama en kıymetli yatırım, eğitime yapılan yatırımdır. Çünkü eğitim insana yatırım demektir. Biz de çocuklarımıza iyi bir gelecek hazırlamaya çalışıyoruz. Fiziki işleri tamamlamak üzereyiz. Bundan sonra artık kaliteye önem vereceğiz. Gençlerimiz, çocuklarımız bir okulu bitirdiği zaman en azından bir spor dalında lisans sahibi olabilsin, en azından bir tane müzik enstrümanı çalabilsin, çok yönlü yetişsin gençlerimiz. İşte burada da bu altyapıya sahibiz. Eminim yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz bu yönde her türlü çabayı göstereceklerdir. Bir taraftan bilgi ile donanımlı hale gelmiş gençler, diğer taraftan sporu ile müziği ile her bakımdan yetişmiş gençler istiyoruz. Başarının gerçek anahtarı işine dört elle sarılan öğretmenlerdir. Dolayısıyla öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum. Hepinize başarılar diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili Enver Fehmioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Celal Aygül, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı ve İl Müftüsü Mecit Can tarafından kesilen kurdele ile Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete açıldı.

Kurdele kesiminin ardından okulu gezen Başbakan Yardımcısı Yılmaz ve beraberinde ki heyet, öğretmenler ve öğrencilerle tanışarak uzun süre sohbet ederek okuldan ayrıldı.

 

‘480 öğrenci aynı anda eğitim görebilecek’

Bingöl Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada okulun fiziki ve teknik özelliklerine ilişkin bilgiler verildi. Açıklamada; “2014 yılında ihalesi yapılan, 7360 m2’lik kapalı alanda inşa edilen ve Bingöl halkı tarafından yoğun ilgi ile karşılanan Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi yeni binası ile Saray Mahallesi’nde yer almakta. Yapılan yeni binada 480 öğrenci aynı anda eğitim görebilecektir. Okul bünyesinde yer alan ve Akıllı Tahta ile donatılan 16 dersliğin yanı sıra Bingöl’ün en kapsamlı sınıfı olan interaktif Kur’an-ı Kerim sınıfı bulunmakta, ayrıca 1 Adet Arapça Dil Sınıfı, 1 Adet Bilişim Sınıfı, 1 Adet Fen Laboratuarı da bulunuyor. Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi donanımı ile kendi öğrencilerine kültürel bir ortam sunarken, eğitim kompleksindeki 200 kişilik konferans salonu, ses ve ışıklandırma sistemi ile de Bingöl’ün ihtiyacını karşılayacak nitelikte. Okulda öğrencilerin eğitim alabileceği 160 m2’lik uygulama mescidi de yer almaktadır. Öğrencilerin sağlıklı beslenmesini sağlamak üzere Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 1 adet yemekhanesi bulunuyor. Yemekhane okulda yatılı olarak kalan öğrencilere ve aynı zamanda okuldaki diğer öğrenciler de faydalanıyor. 300 m2’lik açık spor sahası ve 600 m2’lik kapalı spor salonuna sahip olan okul, öğrencilerin sportif faaliyetler düzenlemelerine imkân sağlıyor. Öğrencilerin yatılı olarak eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan yurt bloğunda engelli öğrenciler için de her şey düşünüldü. Okul, engelli erişilebilir standartlarına uygun olarak inşa edildi. Eğitim kompleksinin her yerinde engelli öğrenciler her hangi bir yardım almadan özgürce hareket edebilecektir. Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesi bodrum, zemin ve 3 yatakhane katından oluşan öğrenci yurdu bloğunda 60 oda bulunuyor. Bu odalar 50 adet yatakhane, 2 adet engelli yatakhanesi, 2 adet belletmen odası ve 6 adet kat ofisi olarak ayrılmış durumdadır. 4 kişilik odalara sahip olan yurtta aynı anda 200 öğrenci kalabilecek. Yurt bloğunda, engelli öğrenciler için özel olarak dizayn edilmiş 30 m2’lik 2 oda bulunmakta ve her odada banyo ve WC’ de bulunmaktadır. Okulun diğer önemli özellikleri: 1 adet Kantin, 1 adet Öğretmenler Odası, 3 adet Kamelya, Okul binasında ve Yatakhane bloğunda 2’şer engelli asansörü” ifadelerine yer verildi.