'Kitap Dostları Topluluğu' Projesi Türkiye’ye Örnek Oluyor

'Kitap Dostları Topluluğu' Projesi Türkiye’ye Örnek Oluyor


Konya Şems-i Tebrizi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde geçtiğimiz yıl başlatılan 'Kitap Dostları Topluluğu Projesi' kapsamında, aynı okulda öğrenim gören bin öğrenci, 'Meydan Okuyoruz Cehalete' sloganıyla çıktıkları yolda, bir yılda 3 milyon 900 bin sayfa kitap okudu. Öğrenciler, proje sayesinde duygu ve kavram dünyalarını geliştirirken, kitaplarını okudukları yazarlarla da söyleşi yapma imkanını buldu.

Dostları Topluluğu Proje Koordinatörü Eğitimci Yazar Musa Mert geçen yıl başlayan başlatılan proje hakkında bilgi verdi. Çocuklarda ciddi anlamda duygu ve kavram eksikliğinin olduğunu ve bunu ortadan kaldırmak amacıyla, 'problem akıl doğurur' mantığıyla başlattıkları projenin Türkiye’ye örnek olduğunu söyledi. Mert; "Bir insanın hayal dünyası, duygu ve düşünce dünyası, bildiği kelimeler ve kavramlar kadardır. Beş yüz kelimeyle düşünen insan ile beş bin kelimeyle düşünen insan bir olamaz. Kavram dünyasının membaı da içerisinde birbirinden değerli kitaplarla dolu bir kütüphanedir. Sınav başarısına odaklı eğitim sisteminde, üniversite hayali olmayan, okumak istemeyen ve buna bağlı olarak davranış bozuklukları sergileyen öğrencilerimizi bu sıkıntılı durumdan kurtarmak için, onları kitaplarla tanıştırmak, kitapları onlara sevdirmek ve düzenli okuyan bireyler haline getirerek, kitabın sınav başarısını etkileyen en önemli enstrüman olduğu bilincini öğrencilerimize aşılayabilmek amacıyla 'Meydan Okuyoruz Cehalete' sloganıyla bu projeyi başlattık.” dedi.

YAZARLARLA SÖYLEŞİ

Projenin uygulama aşamaları hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Musa Mert ise öncelikle okulda bir çekim alanı oluşturduklarını, okul idaresinin, öğretmenlerin ve okul rehber öğretmenlerin katılımıyla öğrencilerin seviyelerinin ve ilgi alanlarının tespitinin yapıldığını söyledi. Topluluğa girebilmenin şartlarını belirlediklerini anlatan Mert, bu şartları gerçekleştiren öğrencilerin dilekçeyle müracaat ederek, Yürütme Kurulu’nun kararıyla 'Kitap Dostları Topluluğu'na üye olduğunu ve kendilerine üyelik kartı verildiğini belirtti. 

Proje sayesinde çocuklarda kendine saygı, aidiyet ve özgüven duygusunun geliştiğini ifade eden Mert, statü kazanmanın verdiği güvenle de çocuklarda sorumluluk bilincinin arttığını söyledi. 'Kitap Dostları Topluluğu'nun düzenlemiş olduğu etkinliklere de değinen Mert, proje kapsamında topluluk üyesi öğrenciye, kitabını okumuş olduğu yazarla da birebir söyleşi yapma imkanının sağlandığını ifade etti. Bugüne kadar İhsan Fazlıoğlu, Muhittin Okumuşlar, Oğuz Saygın, Duran Çetin, Talha Bora Öge ve Erdal Demirkıran gibi yazarlarla söyleşi yapıldığını dile getirdi. Çocukların sosyal ve kültürel aktivitelere de katılımlarının sağlandığını belirten Mert, Çanakkale, Bursa, Bolu ve Amasra’ya gezi programları düzenlendiğini, bunun yanında sinema, tiyatro, konser, yemek gibi sosyal ve kültürel etkinliklere de öğrencilerinin katıldığını anlattı.

"OKUL BAŞARI PUANLARI CİDDİ ORANDA ARTTI"

Projenin hayata geçirilmesinin ardından öğrencilerin okul başarı puanlarında ciddi oranda yükselmeler olduğunun altını çizen Okul Müdürü Ahmet Ali Çifçi, Türkiye’de sadece Şems-i Tebrizi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde uygulanan projenin okul başarı puanşarını arttırdığını ve Türkiye’de de hayata geçirilebilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.